A tűzoltóképzés múltja, jelene és jövője

2023. november 23. 11:23

„Kultúra, tudomány, kutatás és a múlt öröksége…” – így foglalta össze a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ küldetését annak igazgatója. A jogelőd szervezetek és a jelenlegi központ 75 éve képezi intézményi keretek között a hazai tűzoltókat, ezt az évfordulót ünnepelték a vezetők, a társszervek képviselői és az oktatók a katasztrófavédelem székházában.

A rendezvény elején dr. Góra Zoltán tűzoltó altábornagy, országos katasztrófavédelmi főigazgató mondott köszöntőt. Egyebek mellett beszélt arról, hogy a minőségi képzés és a jó iskolarendszer kulcsfontosságú szereplője a kiváló tanár. „Egyszerre tanárnak és tűzoltónak lenni, a két hivatást ötvözni hatalmas felelősség és feladat, megtiszteltetés és végtelen kihívás.” – fogalmazott. A főigazgató hozzátette, az intézmény oktatói biztosítják azt, hogy az ott tanulók, készüljenek bár tűzoltónak vagy kéményseprőnek, megszerzett elméleti és gyakorlati tudásukkal megfelelnek a hivatásos katasztrófavédelem elvárásainak. 

Mindezek után Góra Zoltán tűzoltó altábornagy az évfordulós eseményt megörökítő emléklapot adott át Müller Róbert tűzoltó ezredesnek, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ Igazgatójának. 

A Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és jogelődei történetét dr. Berki Imre, a Katasztrófavédelem Központi Múzeumának igazgatója idézte fel. Előadásában visszanyúlt egészen a szervezett tűzoltás kezdeteihez, és az egyidejűleg jelentkező igényhez, hogy a tűzoltók megfelelő képzésben részesüljenek. Innen rajzolta meg a történetet a képzés kezdeti helyzetétől egészen az 1980-as évekig.

A következő előadásban Diriczi Miklós ny. tűzoltó ezredes, az intézmény korábbi oktatási igazgatóhelyettese az iskola képzési tevékenységének 1980 utáni mérföldköveit vette sorra. Felvázolta, hogy az évek során milyen szervezeti keretek között dolgoztak, majd évtizedenkénti áttekintésben szólt az oktatási központban zajló képzések struktúrájáról. Előadásában részletesen foglalkozott a 2012-től szerveződő képzésekkel, szakképzésekkel.

A Katasztrófavédelmi Oktatási Központban jelenleg zajló munkáról már Müller Róbert tűzoltó ezredes, igazgató értekezett. Mint mondta, az intézet a képzésen, kiképzésen túl a kultúra, a tudomány és a kutatás területén, valamint a múlt örökségének megőrzésében, ápolásában is országos feladatokat lát el. Az ezredes beszélt a beiskolázás feltételeiről, a szakképzési rendszer három évvel ezelőtti átalakításáról, a vizsgákról, a belső képzésekről, illetve arról, milyen feladata, szerepe van az oktatási központnak a szervezeti szocializáció, a hivatástudat megalapozásában.

A legújabb, emberközpontú oktatási módszerekről, technikákról, a katasztrófavédelmi képzés jövőjéről Tóth Tibor tűzoltó dandártábornok, általános igazgatóhelyettes rajzolt átfogó képet. Előadásában beszélt a digitális képzésről, az úgynevezett DORKA-projektről (Digitális Oktatási Módszertár a Rendvédelmi Képzéshez – Adat-, és Tudásbázis), arról, hogyan illeszthető be az intézmény képzési struktúrájába a távoktatás, tájékoztatott a tűzszimulátorok, illetve a virtuális valóságot felhasználó módszerek alkalmazhatóságáról. Mindezek mellett szólt a saját fejlesztésekről is, valamint olyan érdekességekről is, mint a kéz nélkül használható, légzőálarcba integrált kijelzőjű hőkameráról. 

A jubileumi rendezvény a Katasztrófavédelem Központi Zenekarának koncertjével zárult. 

Fotó: Szőke Péter BM OKF


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap