Barangolás a régi tűzoltótechnikák világában

2024. december 02. 10:40

A Katasztrófavédelem Központi Múzeuma 1950 előtti eszközöket bemutató kiállítása november 30-án nyílt meg és jövő év márciusáig ingyenesen, előzetes bejelentkezés nélkül látogatható. A tárlat azt mutatja be, hogy milyen tűzoltótechnikákat használtak elődeink 1870 és 1950 között.

A kiállított anyagból egyértelműen megmutatkozik, hogy mely területeken történt jelentős fejlesztés, illetve az is, hogy mi az, ami semmit sem változott immár száz éve. Egyebek mellett ezekről beszélt a szombati megnyitón dr. Berki Imre múzeumigazgató. A kiállításon bemutatkozott a múzeum június 22-én megalakított Magángyűjtői és Szakmatörténeti-kutatói Szakosztálya, amelynek titkára, Hózer Benjámin, aki egyben a legújabb kiállítás kurátora. 

A tárlat színvonalát számos tárgyi adomány emeli. Az ünnepi megnyitóra a főváros mellett Nyíregyházáról, Békéscsabáról és Gyuláról is érkeztek adományozók, de a Rendőrmúzeum és a Budapesti Honismereti Társaság is képviselte magát. 

Az Egyszervolt tűzoltóeszközök címet viselő tárlat történelmi időutazás a múltba. Egyebek mellett megtudhatjuk, hogy a 20. század első felében a tűzoltótestületek jóval kisebb anyagi forrással gazdálkodtak, mint ma, ugyanakkor olyan hazai tűzoltószer-gyárosoktól vásárolhattak, mint Köhler István vagy Mátrai Antal, de nem számított kivételesnek, hogy osztrák vagy német eszközöket rendeltek. A széles termékpaletta miatt a kiterjedt kárhelyeken a különböző testületekbe tartozó tűzoltók nehezebben tudtak együttműködni egymással, hiszen kevéssé ismerték egymás felszerelését. 

A kiállítás célja az, hogy egy letűnt világba kalauzolja el az érdeklődőket, és bemutassa azokat a felszereléseket és eljárásokat, amelyek mára már a technika fejlődése vagy funkciójuk elvesztése okán feledésbe merültek. Huszonhárom információs tabló szolgálja az eligazodást, ezek összeállításakor a szervezők ügyeltek arra, hogy ne csak a szakmabeliek, hanem laikusok számára is közérthetően mutassák be a letűnt korok tűzoltótechnikáit és eszközeit. Egyes eszközöket meg lehet érinteni, sőt, meg is lehet emelni. Több installációval, valamint gyermekek számára egy kirakóval is készültek a szervezők, amely a felnőttek részére is tartogat kihívást. 

A bemutatott tablókból és tárgyi anyagokból 2025 elején kiállítás-ismertető készül, januárban pedig nyilvános kurátori tárlatvezetésre kerül majd sor.

Fotó: Index:Hózer Benjámin, Megyeri Károly, Szőke Péter BM OKF


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap